Mevlana Bulvarı. 1422. Sokak. No: 4
Posta Kodu: 06520 Çankaya / Ankara

Sabit Telefon: +90 (312) 253 66 66
E-Posta Adresi: mcemozbek@yahoo.com

Basın

Posta Gazetesi - 12 Nisan 2018 Perşembe

Plasma

12 Nisan 2018 tarihinde Posta gazetesinde yayınlanan "Plasma ile bademcik" basın bültenimiz.

Bademcik sorununu 'buharlaştıran' yöntem: Plasma

Pek çok çocuk bademciklerinin şişmesi nedeniyle uzun üre okula gidemiyor ve ders başarısı da olumsuz etkileniyor. Ancak vücudun savunma sistemi olan bademcikler ağrısız ve kanamasız plasma yöntemi ile artık çok daha pratik bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Doç.Dr. Mustafa Cem Özbek, plasma yöntemi ile bademcik tedavisini anlattı:

NEFES DURMASINA NEDEN OLABİLİYOR

“Tonsil adı verilen bademcikler 'beta' olarak bilinen bakterilerin veya virüslerin yol açtığı enfeksiyon karşısında büyümekte ve boğaz ağrısı ile yutma zorluğuna neden oluyor. Bademciklerin büyüklükleri genel olarak 4 kademeli olarak değerlendiriliyor. Birinci ve ikinci seviyeler solunum sıkıntısına neden olmazken 3. seviye bademcikler hastalıksız dönemde de tıkanıklık yapar ve hastalık olduğu zaman ise çok fazla solunum güçlüğü yaratır. 4. seviyedeki bademcikler hastalık olmadan dahi ileri derecede solunum güçlüğü ve nefes durmalarına yol açabilir. Bademcikler bazı çocuklarda ve erişkinlerde enfeksiyon olmadığı zamanlarda da büyük olabilir. Bu tür durumlarda özellikle çocuklarda gece uykuda, zaman zaman nefes durmalarına dahi yol açan solunum sıkıntısı ortaya çıkıyor.

YAŞITLARINDAN FİZİKSEL OLARAK GERİ KALABİLİR

Gece iyi nefes alamayan çocuklarda, zaman içinde büyüme ve gelişmede duraklama ortaya çıkar ve sorunun çözülmemesi durumunda bir süre sonra yaşıtlarından geri kalmaya başlar. Gece iyi nefes alamayan çocuk derin uykuya geçemez, büyüme hormonunun en fazla salındığı dönem ise bu dönemdir. Beyin nöronlarının geliştiği dönem de yine derin uyku dönemidir. Bu uykuyu iyi alamayan çocuklarda ertesi gün konsantrasyon bozukluğu ve hareketlilik gözlenir. Yemek yerken veya en küçük bir aktivitede nefes nefese kalabilirler. Yüz yapısında uzama ve çene yapılarında öne doğru genişleme olur ve buna bağlı diş bozuklukları ortaya çıkar.

BADEMCİKLERİ BUHARLAŞTIRAN YÖNTEM: PLASMA

Geçen dönemlerde hasta sık enfeksiyon geçirsin veya geçirmesin bademcikler büyük ise tamamı alınmaktaydı. Ancak artık gelişen teknoloji ile ileri tedavi teknikleri uygulanarak bademciğin tamamı alınmıyor. Plasma teknolojisi, gereksiz yere bademciğin tamamının alınması yerine yeterli oranda küçültülmesine ve solunum yolunun açılmasına olanak sağlıyor. Bu teknoloji ile ameliyat kontrollü ve kanama olmadan yapılabiliyor. Ayrıca bademcikler mikroskop altında istenilen seviyede kontrollü olarak küçültülebiliyor. Bademcikler ameliyat sırasında plasma teknolojisi ile buharlaştırılarak alınıyor ve birinci veya ikinci seviyeye kadar küçültülebiliyor.

AĞRISIZ TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Bu ileri teknik ile bademciğin derinlerindeki büyük damarlardan ve sinir uçlarından uzak kalındığı için neredeyse hiç ağrı olmadan iyileşme süreci tamamlanıyor. Büyük damar girişlerinden de uzak kalındığı için kanama riski, bademciğin alınması operasyonuna göre yaklaşık 10 kat daha az oluyor. Çevre dokulara zarar vermeden uygulanan bu yöntemde ağrı olmuyor ve işlem çok daha kısa sürüyor. Böylelikle daha az anestezi alan çocuklar, kısa sürede okul ve sosyal hayatlarına dönebiliyor.

PLASMA TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Dokuların 'ablasyon' denilen yöntemle alınmasına olanak sağlayan düşük enerjili, minimal invaziv cerrahiye olanak sağlayan ileri teknolojidir. Bu yöntem 1998 yılından itibaren 12 milyonun üzerinde hastada uygulanmış, FDA onaylı bir sistemdir. Lazer veya elektrokoterle kıyaslandığında çok düşük ısıda (40-60 derece) işlemin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Böylece dokuya daha hassas davranılmış olunur. Sürekli akışı sağlanan tuzlu su iletken görevi görür. İki farklı elektrottan gönderilen radyofrekans enerjisi ile tuzlu suyun aynı ortamda bulunması 'plasma bölgesi' denilen bir bölge oluşturur. “Plasma bölgesi” çevresindeki doku kanama olmadan buharlaştırılarak alınır. Kanama olmadan cerrahi işlem gerçekleştirildiği için hem operasyon sahasındaki görüş rahat olur hem de tampon kullanılmasına gerek duyulmaz.

NTV - 15 Ocak 2017 Pazar, Zeynep Atılgan

Geniz Eti

Geniz eti tedavisinde yeni yöntem: Plazma başlıklı makale için NTV televizyonuna kanalına verdiğim kısa bir röportaj.

Çocuklarda sık görülen geniz eti büyümesi; horlamadan, büyüme geriliğine kadar ciddi sorunlara neden olabiliyor. Tedavide uygulanan ve plazma denilen yeni yöntemle geniz eti büyümesinin ağrısız, kanamasız ve kalıcı şekilde tedavisi mümkün olabiliyor.

Geniz eti büyümesi özellikle 2-7 yaş arasında sık görülen bir sorun. Horlama, uykuda nefes darlığı, büyüme ve gelişme geriliği gibi ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Yıllardır uygulanan ve soruna uzun vadede çare olamayan ameliyatların yerini ise artık yeni bir tedavi, "plazma yöntemi" alıyor.

Yöntem hakkında bilgi veren KBB Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Cem Özbek, "Plazma yöntemi büyük bir devrim. Bu yöntemle geniz eti ameliyat olmaktan çıkmış, bir nevi müdahale haline gelmiştir." diyor.

Geniz etinin standart cerrahide küretaj denilen, ameliyat sahasının görüş altında olmadığı bir yöntemle alındığını belirten Doç. Özbek, "Bu da tabii geride geniz etinin bırakılmasına neden oluyordu. Plazma yöntemiyle ameliyat mikroskobuyla her tarafı görerek, en ince detaya kadar buharlaştırarak geniz etini alma imkanına sahip oluyoruz." diye konuşuyor.

Sorunun Tekrarlama Riski Çok Düşük

Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan uygulamanın, ameliyata göre kanamasız, ağrısız, hızlı ve kalıcı bir tedavi sağladığını aktaran Özbek, sözlerini şöyle tamamlıyor:

"Artık geniz etlerinde plazma yöntemiyle ameliyat süreleri çok daha düşük zamanda ve kanamasız gerçekleştirilebiliyor. Her şeyi görerek aldığımız için çevre dokulara zarar verme riski neredeyse hiç yok ve tekrarlama riski de çok düşük boyutlarda."